Кутак за родитеље
Сарадња са породицом
Унапређивање сарадње са породицом и њено активно укључивање у живот и рад вртића, јесте један од приоритетних задатака у раду наше Установе.
Устаљени облици сарадње су:
- Укључивање родитеља у процес адаптације
- Пано за родитеље
- Индивидуални разговори
- Општи/групни родитељски састанци
- Дан отворених врата
- Укључивање породице у планирање и реализацију васпитно-образовног рада
- Приредбе и изложбе
Сарадња са породицом реализује се у складу са изабраним темама. То подразумева: испитивање потреба и интересовања деце и породице као и уважавање истих; укључивање родитеља у реализацију одабраног пројекта/темеу функцији посматрача, партнера или носиоца активности током године; реализација радионица за децу и родитеље; израда игровног материјала.
Како припремити дете за полазак у вртић
Полазак у вртић представља велику промену у животу вашег детета. Дете које је до сада живело у сигурној и заштићеној породици, први пут се одваја од родитеља и одвојено проводи значајан део дана. Уласком у колектив дете је приморано на вишеструку адаптацију: уместо родитеља треба да прихвати васпитача, да борави са већим бројем деце у новом простору, мора да прихвати нови ритам спавања, неге исхране....Како ће протећи период адаптације, са каквим пратећим манифестацијама, колико ће дуго трајати, зависи првенствено од личности појединог детета, али и од става родитеља.
Родитељи у великој мери могу да помогну детету адеквазном и правовременом припремом.
Дете се плаши непознатог. И пре него што дете упишете у вртић разговарајте о променама које дете очекује. Сваку погодну прилику искористите за разговор, који обавезно мора бити у пријатном тону и којим ћете детету приближити неке аспекте од живота у вртићу. Такође, можете се играти вртића.
Нипошто дете немојте плашити вртићем, нити му претити са њим ("Видећеш ти када пођеш у вртић....")
Дете ће се пријатније осећати уколико пре поласка у вртић бар делимично упозна средину и људе у њој. Поветите дете са собом када га будете уписивали. Пре него што крене у вртић прошетајте пар пута до вртића , нека дете упозна зграду и двориште. У периоду када су деца и васпитачи у дворишту дете се може упознати са њима.
Омогућите детету везу са кућом-уколикото жели, нека у вртић понесе своју омиљену играчку. Први дан у вртићу нека буде краћи. У поподневним сатима посветите детету мало више времена и пажње кроз заједничке активности. Али, немојте нипошто бити болећиви према новом кораку у животу вашег детета, већ га охрабрите.
Уважите промене које уочите у понашању детета. У периоду адаптације дете може манифестовати облике понашања који нису за њега уобичајени нпр. поремећај спавања, одбијање хране у вртићу, агресивност, плачљивост, раздражљивост.....
Малишани очекују да се њихове потребе задовоље одмах и без одлагања. Распитајте се код васпитача какав је ритам живота у вртићу и на време почните дете да навикавате на њега (раније устајање, поподневно спавање и оброци у одређено време...)
Дете овог узраста изузетно разуме говор емоција. Уколико сте Ви несигурни, напети и пуни неповерења према средини у којој дете остављате, то ћете пренети на ваше дете. Од изузетног је значаја да Ви разрешите личне дилеме везане за дететов полазак у вртић и да заузмете становиште да ће вашем детету бити добро у колективу. Што сте Ви убеђенији у то, то ће и ваше дете пре имати такав став.
Нека ваше поздрављање са дететом буде нежно, али кратко и са пуно одлучности. Дуго поздрављање детету ће само пренети поруку да се Ви колебате, и да ће уколико настави са плакањем, успети да Вас убеди да одустанете од намере да га оставите у вртићу.
Када ваше дете крене у вртић од изузетне је важности да га редовно доводите у колектив. После сваког одсуствовања следи нова, по правилу тежа адаптација. Да би несметано могла да учествују у дневним активностима деце треба да буду и адекватно одевени-у одећу која је комотна, која не спутава и у којој могу несметано да се играју, без страха да ће се испрљати.